serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
aktualnosci-4

23.12.2008
Nowa ustawa o e-podpisie już wkrótce

Jak donosi Gazeta Prawna Ministerstwo Gospodarki przygotowało nowy projekt ustawy o podpisach elektronicznych, który już wkrótce trafi do Sejmu.

Ministrowie zapowiadają, ze nowe przepisy w pełni dostosują polskie prawo do unijnej dyrektywy w tym zakresie.

Projekt przewiduje między innymi obniżenie cen podpisów elektronicznych a także wprowadzenie pieczęci  elektronicznej. Dostępny będzie także pełen katalog podpisów elektronicznych a tym podpis zwykły, zaawansowany, kwalifikowany czy urzędowy. Zostanie również wprowadzone prawo uznawania certyfikatów z innych krajów wchodzących w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Wiceminister gospodarki – Adam Szejnfeld – zapewnił, że aktualnie uzyskanie podpisu elektronicznego nie jest trudne. Wydaje się 179 tysięcy kwalifikowanych certyfikatów a na wydanie kolejnych 181 tysięcy zawarto już umowy. E-podpisami opatrzonych jest już ponad 50 procent dokumentów wysyłanych do ZUS’u.

Rośnie również liczba uprawnionych do certyfikowania podpisów, dziś tą komercyjną działalność może prowadzić każdy, kto spełnia wymogi ustawy i jest wpisany do rejestru ministerstwa gospodarki.

Źródło: Redakcja portalu spoleczenstwoinformacyjne.plDodaj komentarz
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 
Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS