serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
aktualnosci-4

29.12.2008
E-deklaracje jednak bez podpisu elektronicznego?

Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić system, który przewiduje składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną bez konieczności używania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Rozszerzona do ponad 80 lista deklaracji, które będzie można przesyłać drogą elektroniczną wejdzie w życie 1 stycznia 2009 roku.

Okazuje się jednak, że deklaracje elektroniczne nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem podatników zwłaszcza z powodu konieczności stosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Jak poinformowała rzeczniczka resortu finansów, z tego właśnie powodu Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi składanie deklaracji bez konieczności używania e-podpisu.

Z danych MF wynika, że liczba deklaracji składanych wirtualnie z miesiąca na miesiąc rośnie, jednak nadal jest ich mniej niż się spodziewano. Dane dotyczące deklaracji i załączników do nich pokazują, że w styczniu złożono zaledwie 131 deklaracji podatkowych, podczas gdy w listopadzie było ich już około 13,5 tysiąca. Z informacji Ministerstwa wynika jednak, że chęć elektronicznego rozliczenia zadeklarowało ponad 22 tysiące podatników.

Resort chce więc opracować alternatywne rozwiązanie, dzięki któremu przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa stosowanych procedur zlikwiduje ograniczenia związane z wykorzystywaniem e-podpisu.

Źródło: Redakcja portalu spoleczenstwoinformacyjne.plDodaj komentarz
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 
Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS