serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
aktualnosci-4

31.12.2008
Raporty o wysokości składek przesyłane pracownikom drogą elektroniczną

Gazeta Prawna donosi, że przedsiębiorcy korzystający z bezpiecznego e-podpisu będą mogli przekazywać swoim pracownikom raporty o wysokości składek poprzez Internet.

17 października 2008 roku wprowadzono w życie ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nią od 1 stycznia płatnicy składek nie będą musieli co miesiąc wydawać w formie papierowej druków ZUS RMUA. Przedsiębiorcy, którzy przekazują dokumenty do ZUS-u droga elektroniczną będą mogli skorzystać z tej funkcji również przy przesyłaniu pracownikom raportów o wysokości przekazanych składek .

Raport będzie musiał zawierać informacje o tym jakiego miesiąca dotyczy a także dane płatnika składek oraz ubezpieczonego. Dodatkowo E-RMUA musi zawierać imię i nazwisko pracownika, wymiar czasu pracy, zestawienie należnych składek na ubezpieczenie społeczne z podziałem na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Ważne są także informacje o tytule ubezpieczenia, podstawie wymiaru składki i kwocie składki w podziale na należną od ubezpieczonego i płatnika składek. Oprócz tego podać należy podstawy wymiaru i kwoty składki na ubezpieczenia zdrowotne.

Pracownik, który  będzie chciał otrzymywać raporty o wysokości zapłaconych składek w formie elektronicznej musi wyrazić pisemną zgodę na otrzymywanie informacji w tej formie. Zgodnie z ustawą dokumenty takie muszą być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

ZUS informuje, że już ponad 450 tysięcy płatników korzysta z e-podpisu przy przekazywaniu deklaracji rozliczeniowych. Przedsiębiorcy Ci już od jutra będą mogli zaproponować swoim pracownikom korzystanie z elektronicznego RMUA.

 

Źródło: Redakcja portalu spoleczenstwoinformacyjne.plDodaj komentarz
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 
Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS