serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
aktualnosci-4

06.01.2009
Rozliczenia e-PIT-ami możliwe już od tego roku

Od tego roku wszyscy chętni mogą składać roczne zeznania podatkowe za 2008 rok przez Internet. Nie jest to jednak takie proste, gdyż poza podpisem elektronicznym trzeba mieć zgodę naczelnika wydziału skarbowego.

Jak donosi Gazeta Wyborcza, rozliczanie za pośrednictwem Internetu było możliwe już w 2008 roku, jednak PIT-y wysyłać można było dopiero od 1 kwietnia. Ministerstwo Finansów podaje, że z możliwości tej skorzystało niewiele osób, gdyż fiskus otrzymał zaledwie 306 elektronicznych rozliczeń.

Przyczyną tak małego zainteresowania e-PIT-ami są przede wszystkim procedury. Aby wysłać rozliczenie podatkowe siecią należy bowiem nie tylko posiadać tzw. bezpieczny  podpis elektroniczny, którego koszt sięga zwykle kilkuset złotych, ale także zgodę naczelnika urzędu skarbowego. Trzeba więc wcześniej zgłosić zamiar składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną na formularzu ZAW-E1 i dostarczyć ten formularz osobiście do urzędu. Dopiero potem można wysłać zgłoszenie ZAW-E2 za pomocą Internetu, w którym potwierdza się chęć składania PIT-ów w formie elektronicznej . Naczelnik urzędu ma za zadanie zweryfikować zgłoszenie podatnika a na specjalnym formularzu ZAS-E potwierdzić możliwość składania przez podatnika dokumentów elektronicznych. Na potwierdzenie można czekać cały miesiąc.

Rząd pracuje już nad różnymi wariantami tańszych podpisów elektronicznych. Nie wiadomo jednak kiedy zaczną one działać i czy zwiększy to liczbę chętnych do korzystania z Internetu przy rozliczeniach podatkowych.

Państwa takie jak Estonia czy Norwegia pokazują, że deklaracje podatkowe składane przez Internet cieszą się dużą popularnością. W 2007 roku z tej formy rozliczenia w Estonii skorzystało aż 86 proc. mieszkańców, w Norwegii 65 proc. podatników.

Źródło: Redakcja portalu spoleczenstwoinformacyjne.plDodaj komentarz
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 
Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS